Ile kosztuje utrzymanie aplikacji mobilnej?
Nowoczesnym biznesem rządzą aplikacje mobilne. Jak podaje Statista w latach 2016 - 2021 liczba pobrań aplikacji wzrosła z poziomu 140 mld do 230 mld rocznie. Przewiduje się, że w kolejnych latach liczba pobrań aplikacji będzie nadal rosła.
Dostarczanie użytkownikom informacji, produktów, usług, wiedzy, czy reklamy bezpośrednio do urządzenia trzymanego w dłoniach jest rozwiązaniem licznych problemów biznesowych. Użytkownicy średnio spędzają około 3 godzin i 15 minut dziennie patrząc na ekran telefonu. To właśnie dlatego firmy decydują się na tworzenie aplikacji mobilnych:
- dostępność — smartfon towarzyszy człowiekowi praktycznie przez cały czas,
- łatwość — interfejsy telefonów pozwalają na wykonanie praktycznie każdej interakcji z firmą,
- ekspozycja — niewiele innych kanałów dotarcia do użytkownika pozwala na tak częste wyświetlanie komunikatów.
Wszystkie te założenia brzmią doskonale, jednak finalnie liczy się wynik biznesowy i osiągnięte cele. Aplikacja mobilna to nie tylko wspaniała przestrzeń do interakcji z klientami, ale i zawiły projekt biznesowy. Dlatego w tym artykule pokażę, co wpływa na koszt utrzymania aplikacji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrealizować swój projekt i na nim nie stracić.
Czy aplikacja potrzebuje utrzymania?
Jedyną słuszną odpowiedzią na to pytanie jest: TAK. Środowisko aplikacji nie jest stałe. Aktualizacje systemów operacyjnych, serwerów, czy narzędzi zewnętrznych. Nowe wersje potrafią wpłynąć na działanie aplikacji i doprowadzić do powstania błędów lub całkowicie uniemożliwić korzystanie z niej.
Błędy w aplikacji to nie tylko kwestia środowiska. Tworząc aplikację, trudno przewidzieć wszystkie scenariusze, jakie mogą wydarzyć się podczas jej działania w rzeczywistej przestrzeni. Regularnie zdarzają się niekompatybilności lub zmiany w zachowaniach użytkowników.
Działająca aplikacja potrzebuje regularnych aktualizacji, które zapewnią jej sprawne działanie.
Bezpieczeństwo aplikacji
Aktualizacje aplikacji to również dbałość o kwestie bezpieczeństwa. Większość aplikacji korzysta z opcji płatności mobilnych lub przetwarza dane użytkowników.
Aktualizacje środowiska albo zmiana polityki bezpieczeństwa, to codzienność w branży mobilnej. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, ale dostosowanie aplikacji do nowych realiów wymaga pracy programistów.
Podobnie sprawa wygląda w kontekście przetwarzania danych osobowych. Zmieniające się przepisy stwarzają potrzebę dostosowania produktu mobilnego do nowej rzeczywistości prawnej, a co za tym idzie aktualizację aplikacji.
Oczekiwania użytkowników
Z czasem oczekiwania użytkowników wobec aplikacji zmieniają się. Trzeba wtedy dokonać poprawek i zmian, aby przez cały czas dostarczać im najlepsze możliwe doświadczenia.
Obserwowanie wskaźnika user engagement pozwala stwierdzić, kiedy użytkownicy aplikacji zaczynają gorzej odbierać dostępne w niej funkcje oraz przestają aktywnie z niej korzystać. Zbadanie problemu i dokonanie aktualizacji to najszybszy sposób na ponowne angażowanie użytkowników.
Pobierz bezpłatny brief aplikacji mobilnej
Ile kosztuje utrzymanie aplikacji?
Na odpowiedź o dokładny koszt utrzymania aplikacji mobilnej składa się kilka czynników, w tym jej złożoność oraz tendencja do występowania konieczności naprawy błędów, czy dokonywania poprawek. Nie zmienia to faktu, że koszt utrzymania aplikacji powinien zawsze być brany pod uwagę w planie uruchomienia aplikacji.
Czas potrzebny na utrzymanie aplikacji
Jednym z kluczowych kosztów związanych z utrzymaniem aplikacji mobilnej jest czas i praca wymagana do usuwania błędów oraz rozwiązywania problemów technicznych. Jak każde oprogramowanie, aplikacje mobilne są podatne na błędy i inne problemy techniczne, które muszą być rozwiązywane na bieżąco. Szybka reakcja zapobiega frustracji użytkowników i pozwala utrzymać funkcjonalność aplikacji.
Aktualizacje aplikacji
Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest koszt aktualizacji. Nowe wersje aplikacji to sposób, aby nadążyć za zmieniającą się technologią i potrzebami użytkowników. Wraz z rozwojem technologii mobilnej firmy potrzebują aktualizacji aplikacji, aby skorzystać z nowych funkcji i możliwości, takich jak wsparcie dla nowych urządzeń lub systemów operacyjnych. Koszt aktualizacji może różnić się w zależności od złożoności kodu oraz liczby funkcji wymagających aktualizacji.
Środowisko pracy
Oprócz czasu i pracy potrzebnych do utrzymania aplikacji mobilnej trzeba również wziąć pod uwagę koszty hostingu i usług wsparcia. Większość aplikacji mobilnych wymaga dedykowanego serwera lub platformy hostingowej do przechowywania i zarządzania danymi. Co więcej, wraz ze zwiększaniem się liczby użytkowników, zwiększa się ilość przetwarzanych danych, a co za tym idzie potrzeba wydajniejszych serwerów.
Ponadto często trzeba zainwestować w dodatkowe usługi wsparcia technicznego dla użytkowników. Wewnętrzny czat i konsultant po drugiej stronie lub technik, który zawsze może udzielić wsparcia, są nieraz konieczne.
Podsumowanie
Podsumowując, koszt utrzymania aplikacji mobilnej może być znaczący, ale jest to ważna inwestycja dla każdego, kto chce zapewnić swoim klientom funkcjonalną i łatwą w obsłudze aplikację. Inwestując w regularne aktualizacje i poprawki błędów, zyskasz pewność, że Twoja aplikacja mobilna pozostanie funkcjonalna i skuteczna oraz nadal będzie dostarczać wartość swoim klientom.
Photo by Fahim Muntashir on Unsplash