H5P czy SCORM: który format jest bardziej przyszłościowy dla e-learningu?

H5P czy SCORM: który format jest bardziej przyszłościowy dla e-learningu?
img
Piotr SędziakLuty, 2023

Managerowie odpowiadający za wybór i stworzenie idealnej przestrzeni e-learningowej, często spotykają się z koniecznością wyboru platformy oferującej przetwarzanie pakietów wykonanych w technologii H5P lub SCORM. Według oficjalnej strony H5P ta technologia została wykorzystana do stworzenia ponad 22 milionów różnorodnych treści w 2022 roku. Co więcej, ich liczba stale rośnie. Z drugiej strony, według Rustici Software, SCORM współpracuje z 72 tysiącami systemów na całym świecie. O sile obu rozwiązań świadczą liczby.

Którą technologię wybrać? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie obu opcji, które pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Otwartość i dostępność

Nowoczesny biznes poszukuje rozwiązań, które pozwalają na dowolność tworzenia i rozwijania systemów. Zamknięte i niedostępne rozwiązania z czasem stają się ograniczeniem dla firm. W tym kontekście warto zwrócić uwagę w stronę H5P. Jest to otwartoźródłowy format pakietów edukacyjnych, który pozwala na dużą dowolność i rozwijanie zasobów nawet we własnym zakresie.

Co więcej, w formacie H5P powstaje ogromna ilość treści, a co za tym idzie, społeczność zrzeszająca ludzi rozwijających tę technologię jest bardzo rozwinięta. Dzięki temu większość problemów związanych z przetwarzaniem pakietów dla e-learningu zostało już rozwiązanych i są ogólnodostępne!

To doskonały atut dla organizacji, które planują rozwijać swój e-learning w długim okresie, ponieważ w tym zakresie H5P nie stwarza praktycznie żadnych ograniczeń. Nie mogę tu też nie wspomnieć o innym wymiarze dostępności, mianowicie o idei a11y i standardzie WCAG 2.1. Zarówno H5P, jak i Wellms są dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami.

Obsługiwane formaty plików

Kolejna różnica pomiędzy SCORMem i H5P zawiera się w obsługiwanych formatach plików. SCORM obsługuje jedynie własne dostosowane formaty plików, które posiadają określone parametry i możliwości. Z drugiej strony stoi H5P, który pozwala na wykorzystanie HTML5, JavaScript oraz CSS z pełną gamą możliwości oferowanych przez te technologie. To oznacza, że bardzo zaawansowane, interaktywne lekcje mogą być tworzone przez programistów znających te podstawowe technologie, bez konieczności odwoływania się do narzuconych zasad i wymogów.

Interaktywność lekcji

Obydwa porównywane w tym artykule formaty pozwalają tworzyć interaktywny conent. Jednak różnica polega na liczbie dostępnych rodzajów treści  i stopniu angażowania przez nie użytkowników. W tym zakresie na prowadzenie wychodzi H5P, które pozwala na wykorzystanie:

  • filmów,
  • gier,
  • prezentacji,
  • quizów,
  • interaktywnych elementów... strony oraz wiele, wiele innych.

SCORM w tym zakresie oferuje testy wiedzy i symulacje.

Interaktywne treści to nie tylko ciekawy sposób przedstawienia materiałów edukacyjnych, ale realny sposób na podniesienie skuteczności przekazywania wiedzy i efektywności uczenia się:

  • eLearning Industry wykazuje, że interaktywne treści zwiększają zaangażowanie uczących się o nawet 80%.
  • Badacze z Uniwersytetu w Stavanger potwierdzili, że interaktywne treści przyspieszają proces nauczania i zwiększają stopień przyswajania wiedzy przez uczniów.
  • Cognitive Research Trust wykazał, że interaktywne treści pozwalają zwiększyć efektywność nauczania o nawet 20% w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Śledzenie postępów

Łatwe i elastyczne tworzenie interaktywnych, angażujących treści to jeden z elementów na ścieżce budowania sprawnie działającego e-learningu. Istotnym elementem jest mierzenie postępów w nauczaniu i śledzenie przebiegu edukacji uczestników kursu. W tym przypadku SCORM doskonale pokazuje statystyki, interakcje i postępy na każdym etapie. Aby sprawnie śledzić postępy z wykorzystaniem H5P, potrzebne jest wsparcie dodatkowej platformy, jak na przykład Wellms.io.

Kompatybilność z systemami

E-learning to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Zmianom ulegają również systemy wykorzystywane w firmach i na uczelniach, dlatego tak istotne jest, aby technologia wykorzystywana w e-learnignu wykazywała się wysoką kompatybilnością z różnymi aplikacjami. O ile pakiety edukacyjne SCORM są kompatybilne z szeroką, ale zamkniętą listą systemów, o tyle H5P pozwala na praktycznie pełną dowolność. Dzięki swojej elastyczności H5P jest kompatybilny z praktycznie każdym CMSem, łącznie z Wordpressem, Drupalem, czy Moodlem.

Wersjonowanie kursów

Czynność, która spędza sen z powiek niejednemu e-learning managerowi, to wprowadzanie nowych wersji kursów na platformę. Na szczęście H5P pozwala w bardzo łatwy sposób aktualizować treści i udostępniać je bezpośrednio w systemie e-learningowym. Dzięki temu można z łatwością zmieniać, modyfikować, czy wzbogacać treści edukacyjne.

Podsumowanie: H5P vs SCORM

Obydwie technologie tworzenia pakietów edukacyjnych posiadają swoje wady i zalety. Jednak z perspektywy długofalowego rozwijania platformy e-learningowej i przyszłościowego podejścia, H5P zyskuje bardzo wiele na tle konkurenta:

  1. Otwartość i elastyczność H5P to możliwość tworzenia praktycznie dowolnych rodzajów treści, wsparcie bardzo szerokiej społeczności i zdecydowanie większe możliwości angażowania użytkowników.
  2. Niższe koszty - H5P nie jest objęty żadnymi opłatami licencyjnymi, a treści w tej technologii tworzyć może każdy, kto potrafi programować w HTML5, JavaScript, czy CSS.
  3. Kompatybilność treści H5P pozwala planować ich tworzenie w perspektywie długofalowej. To technologia, która pozwoli na przeniesienie stworzonych treści do praktycznie dowolnego CMSa.
  4. Śledzenie postępów, interakcji i zdarzeń związanych z działalnością użytkownika w platformie. H5P z wykorzystaniem platform, jak wellms.io pozwala bardzo dokładnie śledzić przebieg i postępy w nauce.
  5. Aktualizacja i tworzenie nowych wersji kursów jest prosta i nie wymaga zdolności technicznych, a co więcej odbywa się szybko!

Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Ci zrozumieć różnice pomiędzy H5P i SCORM oraz przybliżył Cię do podjęcia decyzji o wyborze właściwej technologii dla Twojej platformy e-learningowej.

Photo by Compare Fibreon Unsplash.
  

Wróć

Sukces Twojej aplikacji osiągniesz dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu

Przeczytaj również