Sylwia Czubkowska (Spidersweb+) Chiny vs USA vs Cyfrowy Ja EM#78

Sylwia Czubkowska (Spidersweb+) Chiny vs USA vs Cyfrowy Ja EM#78
img
AutorJędrzej PaulusLipiec, 2021

Światem rządzi żądza władzy, pieniędzy i...

Zaryzykujmy inne stwierdzenie: technologia daje władzę, a za nią idą pieniądze.

 

Sylwia Czubkowska gościem Escola Mobile Podcast

 

W tym odcinku naszym gościem jest Sylwia Czubkowska - dziennikarka technologiczna, redaktor naczelna Spiders Web + W rozmowie przeniesiemy się z Azji i Ameryki do Europy, a następnie do Polski.

 

Porozmawiamy o nieustannym konflikcie, cyfrowej zimnej wojnie między USA a Chinami. Kto będzie rządził? Amazon czy Alibaba? Która aplikacja zawładnie światem mediów? Facebook z Instagramem czy TikTok?

 

Kto w tym tandemie jest tym złym?

Nie ustajemy w rozważaniach, czy Europa ma siłę w obliczu starcia technologicznych gigantów. Kto i jak na tym korzysta? W końcu płacimy nie tylko pieniędzmi, a dane są cenniejsze niż złoto. Gdzie więc kończy się wolność w cyfrowym świecie i jak to się dzieje, że tożsamości cyfrowe i materialne mogą się rozchodzić?

 

Dlatego zejdziemy niżej, na polskie podwórko i cyfryzację naszego życia. Porozmawiamy o wpływie 5G na nasze e-państwo. Dobre uwagi, o cyfryzacji Polski, relacji z polityką, którą nie rządzi już pieniądz, będący dodatkiem do technologii. Czy w Polsce ostatecznie będziemy budować chińskie, amerykańskie czy europejskie 5G? Ta decyzja jest ważna, bo wybierając technologię, wiążemy się z daną firmą na długi czas: będziemy kupować od niej części zamienne, nowe wersje urządzeń. A technologia 5G wymaga większego zagęszczenia nadajników, co sprawi, że urządzeń będzie więcej.

 

Wszystkie tematy, które poruszamy w podcaście, mają wspólny mianownik: na ile decyzje zakupowe będą wspierać potencjał wzrostu amerykańskich i chińskich gigantów.

 

 

Kontakt:

  • Krzysztof Wojewodzic: krzysztof@escolasoft.com
  • Jedrzej Paulus: jedrzej@escolasoft.com

Muzyka:

  • Kevin MacLeod Werq Kevin MacLeod (incompetech.com)
  • Licensed under a Creative Commons License: By Attribution 4.0 License/mix by Jedrzej Paulus https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Wróć