Co to jest Progressive Web App? Wyjaśniamy PWA

Co to jest Progressive Web App? Wyjaśniamy PWA
img
AutorIlona LeoniewskaLuty, 2022

Tworzenie aplikacji dostępnych na wielu platformach jednocześnie bywa niezbędne z biznesowego punktu widzenia. Dostępność na wielu platformach to większa liczba użytkowników, a co za tym idzie lepsze pole do realizacji celów. Czy progressive web app jest odpowiedzią na potrzeby udostępnienia aplikacji szerokiej grupie użytkowników? Jaki jest koszt projektowania aplikacji webowej? Czy PWA posiada realne przewagi nad aplikacjami natywnymi? Wyjaśniamy.

Czym jest Progressive Web App? W uproszczeniu to aplikacja, która jest napisana przy pomocy języków HTML, CSS oraz JavaScript, które są zrozumiałe dla każdej przeglądarki internetowej oraz na każdej platformie.

Charakterystyka PWA

W kontekście PWA mówi się o kilku kluczowych dla tej technologii cechach charakterystycznych.

 • Discoverable — aplikacja może być łatwo wyszukiwana w przeglądarkach internetowych oraz sklepach z aplikacjami.
 • Installable — aplikacja może być zainstalowana zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i urządzeniach mobilnych.
 • Re-engagable — PWA może wysyłać powiadomienia push, nawet kiedy nie jest aktywna. W ten sposób zachęca użytkownika do jej ponownego uruchomienia.
 • Network-independent — użytkownik nie potrzebuje połączenia z internetem, aby korzystać z aplikacji.
 • Progressive — interfejs dostosowuje się do zmienianej wielkości ekranu i sposobów wprowadzania danych, czy metod obsługi aplikacji.
 • Shareable — aplikację można udostępniać użytkownikom za pomocą standardowego linku.

Te cechy sprawiają, że PWA zyskuje na popularności. Co więcej, jak pokazuje przykład Tindera, dostarczenie podstawowych funkcji za pośrednictwem aplikacji webowej może pozwolić na zmniejszenie wymaganej przestrzeni dyskowej o 90% względem aplikacji natywnej. Jakie jeszcze korzyści daje aplikacja web app?

Źródło: https://medium.com/@addyosmani/a-tinder-progressive-web-app-performance-case-study-78919d98ece0

Doskonałym przykładem może być aplikacja PWA Starbucks. Dzięki tej technologii rozmiar aplikacji zmniejszył się z 148MB do 233KB, czyli aż o 99,84%!

Jednak, czy web app przynosi korzyści jedynie w kontekście mniejszej przestrzeni wymaganej do użytkowania aplikacji? Z odpowiedzią przychodzi przykład Pinteresta, który dzięki aplikacji webowej zwiększył zaangażowanie użytkowników swojego portalu.

Źródło: https://medium.com/dev-channel/a-pinterest-progressive-web-app-performance-case-study-3bd6ed2e6154

Co istotne, PWA pozwoliło na zmniejszenie czasu wczytywania strony Pinterest z 23 sekund do 5,6 sekundy!

W tym przypadku także zmniejszyła się ilość pamięci, potrzebnej do zainstalowania aplikacji.

Źródło: https://medium.com/dev-channel/a-pinterest-progressive-web-app-performance-case-study-3bd6ed2e6154

Koszt stworzenia Progressive Web App

Firmy rozważają różne opcje aplikacji, często orientując się na koszt projektu. Tańszym rozwiązaniem jest PWA. Do stworzenia aplikacji PWA używamy języka programowania, zrozumiałego dla wszystkich rodzajów urządzeń. Zatem kod aplikacji powstaje tylko raz, przekłada się to na mniejszą ilość pracy koniecznej do wykonania przez programistów, czyli na mniejszy koszt aplikacji.

Progressive web app a strona web

Progressive Web App możesz otworzyć zarówno za pomocą przeglądarki internetowej, jak i zainstalowanego na urządzeniu programu. Co cechuje PWA użytkowane na komputerach stacjonarnych? Aplikacja PWA:

 • działa bez połączenia z internetem, jeśli jej funkcje tego nie wymagają;
 •  ma powiadomienia push i okresowe aktualizacje;
 • dzięki formule strony internetowej znajdują ją wyszukiwarki 
 • otwiera się za pomocą zwykłego linku, bo udostępniasz ją z serwera;
 • działa na wszystkich platformach przy użyciu jednego kodu.

Progressive Web App jako aplikacja

Zainstalowana w formie programu PWA posiada kilka cech, które są szczególnie doceniane przez firmy wydawców. Przede wszystkim jest to:

 • możliwość dodania PWA, jako skrótu na pulpicie czy pasku szybkiego dostępu;
 • funkcja przechowywania plików przez progressive web app;
 • dostęp do aplikacji po zalogowaniu;
 • opcja dodania do sklepów z aplikacjami w praktycznie każdym systemie operacyjnym.

Odbierz darmowy brief aplikacji!

* wymagane

Zaznacz zgodę:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając łącze w stopce naszych wiadomości e-mail. Informacje na temat naszych praktyk w zakresie ochrony prywatności można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Jako platformy marketingowej używamy programu Mailchimp. Klikając poniżej w celu subskrypcji, potwierdzasz, że Twoje dane zostaną przekazane do Mailchimp w celu ich przetworzenia. Więcej o polityce prywatności Mailchimp

PWA vs aplikacja mobilna

Jakie są najważniejsze różnice między PWA i aplikacją mobilną?

 1. PWA nie wymaga instalacji na urządzeniu, możesz otworzyć ją w oknie przeglądarki internetowej na każdym systemie operacyjnym.
 2. Progressive web app nie wymaga dużo przestrzeni dyskowej.
 3. Aktualizacja aplikacji webowej wymaga jedynie odświeżenia strony przez użytkownika, bez konieczności dokonywania dodatkowych instalacji.

Czym jest Progressive web app – podsumowanie

Progressive Web App to technologia tworzenia aplikacji, dostępnych w przeglądarce internetowej oraz w formie osobnej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możesz stworzyć aplikację dostępną na wiele platform, za pomocą jednego wspólnego kodu.

Wiele firm nie tylko zaoszczędziło decydując się na wybór technologii PWA, ale również zyskało na sprawności działania i zadowoleniu użytkowników aplikacji. Mamy nadzieję, że Ty również weźmiesz tę technologię pod uwagę, planując stworzenie własnej aplikacji.

Wróć