Jak zrekrutowałem 7 programistów w ciągu 7 dni?
Dr Krzysztof Wojewodzic o tym, jak rekrutować programistów:
Jako Prezes Software House-u, zbliżającego się do zatrudnionych 100 osób, wiem, że rekrutacja to jeden z najważniejszych aspektów naszej pracy. Nasze być albo nie być. W jaki sposób udało mi się zrekrutować 7 programistów w 7 dni, jak udało się to zrobić?
Po pierwsze przyjęliśmy kilka założeń kulturowych:
- Chcemy być firmą pierwszego wyboru, a nie by ktoś do Escola przyszedł, bo nie dostał się do innej firmy.
- Nie chcemy, by przychodzili do nas Oportuniści, by zarabiać 1-2 tys. więcej. Nie przy zarobkach kilkanaście tysięcy/mc, jakie teraz są naszą średnią. Zestaw cech, których szukamy to chęć doskonalenia się, komunikatywność, odwaga, rozwiązywanie problemów, dotrzymywanie zobowiązań i skupienie na celach.
- Nie boimy się odejść po okresie próbnym. Zatrudnianie to Zgadywanie. Tylko gdy Zwalniasz, wiesz, że to była słuszna decyzja. Gdyż znasz już daną osobę. Wcześniej nastawialiśmy się, że 100% rekrutacji musi być udanych, co nas nieco hamowało. A tymczasem okazywało się, że czasami Senior Developer pracował mniej efektywnie niż Mid, mimo że świetnie wypadł na rozmowie, a niejeden Mid okazał się bardzo utalentowany.
Po drugie, rekrutujemy tych, którzy sami się do nas zgłaszają i wiedzą dlaczego!
- Można zaczepiać Programistów na LinkedIn, aby zmienili pracę. Tego nie zdecydowaliśmy się robić. Chcemy, by Programiści samodzielnie się do nas zgłaszali. W jaki sposób
- Od lat stawiamy na portale branżowe — NoFluffJobs i JustJoinIT, gdzie widełki i zestaw kompetencji są dobrze określone.
- Istotne jest, by ogłoszenie było możliwie precyzyjne. Ale także, by już w ogłoszeniu opisać, z jakimi wyzwaniami będzie mierzył się przyszły Escolak
- Inwestujemy w dzielenie się wiedzą — DevTalks by Escola, Developer Wannabe i Escola Podcast to nasze kanały komunikacji z przyszłymi i aktualnymi klientami, ale także i pracownikami. Co najmniej 3 osoby w tym roku zgłosiły się do nas, ze względu na to, że #DzielimySięWiedzą
Po trzecie, rozmawiamy o zaletach pracy w Escola
- Programista poświęci kilka następnych lat życia na pracę w naszym zespole. Powinien mieć świadomość, jaką jesteśmy firmą, w czym się wyróżniamy.
- W przypadku Escola jest to szybki rozwój (ponad 10-krotny wzrost przychodów w 4 lata), inwestowanie w produkty oraz dzielenie się wiedzą.
- Co ciekawe — nikt nigdy nie zatrzymał się dłużej na ofercie Multisport, prywatnej Opieki medycznej, angielskim czy dostępowi do 4. biur w Polsce. To jest dziś oczywiste.
- To, co zachęciło programistów to zawsze była możliwość rozwoju. I temu poświęcam cały odrębny akapit.
Możliwość rozwoju jest tym, co motywuje do zmiany pracy.
- Jakie były motywy zmiany pracy — brak możliwości uczenia się od innych: “jestem już najlepszym programistą w moim zespole, nie mam od kogo sie uczyć”
- Drugi to niespełnione obietnice: „Miałam rozwijać się w React Native, ale cały czas zajmuje się Wordpressem”
- Oba te tematy adresujemy w Escola — oferując szkolenia w każdy piątek. A także, co ważniejsze zgrane zespoły gdzie programiści uczą się jeden od drugiego.
- Dzielenie się wiedzą jest w DNA naszej firmy — robimy to i do wewnątrz organizacji, jak i upubliczniając nagrania w sieci.
- Każdy programista Junior — ma swojego opiekuna, który pomaga im w projektach, który ma doświadczenie w tego typu pracy
- Programista Mid dostaje wsparcie kolegi (tzw. Buddy), który regularnie się z nim spotyka i wspiera w dojrzewaniu w firmie.
- Do tego dochodzą budżety na szkolenia.
- Wreszcie, nie oszczędzamy na sprzęcie. Jeśli miesiąc pracy programisty, przyjmijmy, kosztuje 15 tys. złotych. To różnica między dobrym i bardzo dobrym komputerem wynosi kilka dni pracy programisty. Każdy, kto pracował na słabym sprzęcie, wie, ile to kosztuje frustracji i ile czasu marnuje. Osobiście nie rozumiem, jak firmy mogą oszczędzać na sprzęcie dla wysoko zarabiających pracowników.
Rozmowa techniczna
- Rozmowa techniczna nie jest egzaminem, ma być rozmową.
- Nikt nie odpowie bezbłędnie na wszystkie pytania, jakie zadajemy.
- Wielu programistów ogromnie doceniało, gdy informacja zwrotna była niezwykle szczegółowa. To znaczy, gdy dokładnie opisywałem, co poszło dobrze, a gdzie mieliśmy zastrzeżenia.
- Ta rozmowa, nieraz przeprowadzana przez 1, 2 a czasem 3. programistów Escola jednocześnie, pozwalała nam na stworzenie różnorodnych poglądów na temat danego kandydata.
- Na podstawie rozmowy rysowałem zawsze mapę drogową do rozwoju. Jak wspomniałem, jest to najważniejszy aspekt rozwoju dla Kandydata.
Finalizacja
- Pomimo że rynek pracy dla Programistów jest bardzo łaskawy, preferują oni jasne reguły gry i zabezpieczone interesy, zanim odejdą z danej pracy.
- Często zdarzało się, że oczekiwali, by podpisać nową umowę jeszcze przed złożeniem przez nich wypowiedzenia w aktualnej pracy.
- Ważne jest, by działać szybko i ponieważ się jeszcze słabo znamy, to być bardzo precyzyjnym w dalszych krokach.
- Umowa powinna być gotowa we wzorze i bardzo prosta do wypełnienia.
- Również to, co istotne to Soft — onboarding. Czyli wprowadzenie w arkana pracy jeszcze przed oficjalnym startem. W tym przygotowanie sprzętu.
Wypowiedź świeżo zrekrutowanego programisty:
Zgłosiłem się sam do Escoli, ponieważ poszukiwałem nie tylko dobrych zarobków, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju. Przekonała mnie rozmowa rekrutacyjna, pełna otwartości, partnerska i elastyczna. Podobnie telefon od samego prezesa, Krzysztofa Wojewodzica, który bardzo szybko skontaktował się ze mną. Poczuliśmy „chemię”! Wybrałem Escolę, mimo że… miałem konkurencyjne cenowo inne oferty. A te pieniądze wcześniej, czy później się pojawią, patrzę długofalowo i widzę w Escoli bardzo duże szanse na własny rozwój. Obecnie jestem deweloperem iOS, ale chcę rozwijać się też w Androidzie i to będzie możliwe w Escoli. Przekonało mnie „dzielenie się wiedzą”, w przypadku Escoli to nie tylko hasło, ale rzeczywiste pełne merytoryki spotkania wewnętrzne, szkolenia. Sam też będę chciał dzielić się wiedzą i przez to rozwijać też swoje kompetencje miękkie, jak prowadzenie szkoleń — mówi Tomasz Twardowski, który dołączył do zespołu Escoli jako iOS developer. - Ciekawe, również daleki krewny pracujący w branży IT zareagował bardzo pozytywnie na wieść, że dołączam do Escoli!