Jak zrekrutowałem 7 programistów w ciągu 7 dni?

Jak zrekrutowałem 7 programistów w ciągu 7 dni?
img
dr Krzysztof WojewodzicLuty, 2022

Dr Krzysztof Wojewodzic o tym, jak rekrutować programistów: 

Jako Prezes Software House-u, zbliżającego się do zatrudnionych 100 osób, wiem, że rekrutacja to jeden z najważniejszych aspektów naszej pracy. Nasze być albo nie być. W jaki sposób udało mi się zrekrutować 7 programistów w 7 dni, jak udało się to zrobić?

Po pierwsze przyjęliśmy kilka założeń kulturowych:

 1. Chcemy być firmą pierwszego wyboru, a nie by ktoś do Escola przyszedł, bo nie dostał się do innej firmy.
 2. Nie chcemy, by przychodzili do nas Oportuniści, by zarabiać 1-2 tys. więcej. Nie przy zarobkach kilkanaście tysięcy/mc, jakie teraz są naszą średnią. Zestaw cech, których szukamy to chęć doskonalenia się, komunikatywność, odwaga, rozwiązywanie problemów, dotrzymywanie zobowiązań i skupienie na celach. 
 3. Nie boimy się odejść po okresie próbnym. Zatrudnianie to Zgadywanie. Tylko gdy Zwalniasz, wiesz, że to była słuszna decyzja. Gdyż znasz już daną osobę. Wcześniej nastawialiśmy się, że 100% rekrutacji musi być udanych, co nas nieco hamowało. A tymczasem okazywało się, że czasami Senior Developer pracował mniej efektywnie niż Mid, mimo że świetnie wypadł na rozmowie, a niejeden Mid okazał się bardzo utalentowany.

Po drugie, rekrutujemy tych, którzy sami się do nas zgłaszają i wiedzą dlaczego!

 1. Można zaczepiać Programistów na LinkedIn, aby zmienili pracę. Tego nie zdecydowaliśmy się robić. Chcemy, by Programiści samodzielnie się do nas zgłaszali. W jaki sposób
 2. Od lat stawiamy na portale branżowe — NoFluffJobs i JustJoinIT, gdzie widełki i zestaw kompetencji są dobrze określone. 
 3. Istotne jest, by ogłoszenie było możliwie precyzyjne. Ale także, by już w ogłoszeniu opisać, z jakimi wyzwaniami będzie mierzył się przyszły Escolak
 4. Inwestujemy w dzielenie się wiedzą — DevTalks by Escola, Developer Wannabe i Escola Podcast to nasze kanały komunikacji z przyszłymi i aktualnymi klientami, ale także i pracownikami. Co najmniej 3 osoby w tym roku zgłosiły się do nas, ze względu na to, że #DzielimySięWiedzą

Po trzecie, rozmawiamy o zaletach pracy w Escola

 1. Programista poświęci kilka następnych lat życia na pracę w naszym zespole. Powinien mieć świadomość, jaką jesteśmy firmą, w czym się wyróżniamy. 
 2. W przypadku Escola jest to szybki rozwój (ponad 10-krotny wzrost przychodów w 4 lata), inwestowanie w produkty oraz dzielenie się wiedzą. 
 3. Co ciekawe — nikt nigdy nie zatrzymał się dłużej na ofercie Multisport, prywatnej Opieki medycznej, angielskim czy dostępowi do 4. biur w Polsce. To jest dziś oczywiste. 
 4. To, co zachęciło programistów to zawsze była możliwość rozwoju. I temu poświęcam cały odrębny akapit.

Możliwość rozwoju jest tym, co motywuje do zmiany pracy.

 1. Jakie były motywy zmiany pracy — brak możliwości uczenia się od innych: “jestem już najlepszym programistą w moim zespole, nie mam od kogo sie uczyć”
 2. Drugi to niespełnione obietnice: „Miałam rozwijać się w React Native, ale cały czas zajmuje się Wordpressem”
 3. Oba te tematy adresujemy w Escola — oferując szkolenia w każdy piątek. A także, co ważniejsze zgrane zespoły gdzie programiści uczą się jeden od drugiego. 
 4. Dzielenie się wiedzą jest w DNA naszej firmy — robimy to i do wewnątrz organizacji, jak i upubliczniając nagrania w sieci.
 5. Każdy programista Junior — ma swojego opiekuna, który pomaga im w projektach, który ma doświadczenie w tego typu pracy
 6. Programista Mid dostaje wsparcie kolegi (tzw. Buddy), który regularnie się z nim spotyka i wspiera w dojrzewaniu w firmie. 
 7. Do tego dochodzą budżety na szkolenia.
 8. Wreszcie, nie oszczędzamy na sprzęcie. Jeśli miesiąc pracy programisty, przyjmijmy, kosztuje 15 tys. złotych. To różnica między dobrym i bardzo dobrym komputerem wynosi kilka dni pracy programisty. Każdy, kto pracował na słabym sprzęcie, wie, ile to kosztuje frustracji i ile czasu marnuje. Osobiście nie rozumiem, jak firmy mogą oszczędzać na sprzęcie dla wysoko zarabiających pracowników. 

Rozmowa techniczna

 1. Rozmowa techniczna nie jest egzaminem, ma być rozmową. 
 2. Nikt nie odpowie bezbłędnie na wszystkie pytania, jakie zadajemy. 
 3. Wielu programistów ogromnie doceniało, gdy informacja zwrotna była niezwykle szczegółowa. To znaczy, gdy dokładnie opisywałem, co poszło dobrze, a gdzie mieliśmy zastrzeżenia.
 4. Ta rozmowa, nieraz przeprowadzana przez 1, 2 a czasem 3. programistów Escola jednocześnie, pozwalała nam na stworzenie różnorodnych poglądów na temat danego kandydata. 
 5. Na podstawie rozmowy rysowałem zawsze mapę drogową do rozwoju. Jak wspomniałem, jest to najważniejszy aspekt rozwoju dla Kandydata. 

Finalizacja

 1. Pomimo że rynek pracy dla Programistów jest bardzo łaskawy, preferują oni jasne reguły gry i zabezpieczone interesy, zanim odejdą z danej pracy.
 2. Często zdarzało się, że oczekiwali, by podpisać nową umowę jeszcze przed złożeniem przez nich wypowiedzenia w aktualnej pracy.
 3. Ważne jest, by działać szybko i ponieważ się jeszcze słabo znamy, to być bardzo precyzyjnym w dalszych krokach.
 4. Umowa powinna być gotowa we wzorze i bardzo prosta do wypełnienia. 
 5. Również to, co istotne to Soft — onboarding. Czyli wprowadzenie w arkana pracy jeszcze przed oficjalnym startem. W tym przygotowanie sprzętu. 

Wypowiedź świeżo zrekrutowanego programisty:

Zgłosiłem się sam do Escoli, ponieważ poszukiwałem nie tylko dobrych zarobków, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju. Przekonała mnie rozmowa rekrutacyjna, pełna otwartości, partnerska i elastyczna. Podobnie telefon od samego prezesa, Krzysztofa Wojewodzica, który bardzo szybko skontaktował się ze mną. Poczuliśmy „chemię”! Wybrałem Escolę, mimo że… miałem konkurencyjne cenowo inne oferty. A te pieniądze wcześniej, czy później się pojawią, patrzę długofalowo i widzę w Escoli bardzo duże szanse na własny rozwój. Obecnie jestem deweloperem iOS, ale chcę rozwijać się też w Androidzie i to będzie możliwe w Escoli. Przekonało mnie „dzielenie się wiedzą”, w przypadku Escoli to nie tylko hasło, ale rzeczywiste pełne merytoryki spotkania wewnętrzne, szkolenia. Sam też będę chciał dzielić się wiedzą i przez to rozwijać też swoje kompetencje miękkie, jak prowadzenie szkoleń — mówi Tomasz Twardowski, który dołączył do zespołu Escoli jako iOS developer. - Ciekawe, również daleki krewny pracujący w branży IT zareagował bardzo pozytywnie na wieść, że dołączam do Escoli!

Wróć

Sukces Twojej aplikacji osiągniesz dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu

Przeczytaj również