Outsourcing Mobile App Development — jak znaleźć zespół programistów?

Outsourcing Mobile App Development — jak znaleźć zespół programistów?
img
Daniel ParzychMarzec, 2022

Dla wielu firm stworzenie aplikacji mobilnej to otwarcie kolejnego kanału bezpośredniej sprzedaży, komunikacji czy angażowania klientów. Rozwój wirtualnych przestrzeni kontaktu z klientami rozpoczął się od przejścia przedsiębiorstw do e-commerce, jednak aplikacje mobilne oferują zupełnie inny poziom możliwości niż strona sklepu internetowego.

Tworzenie aplikacji mobilnych przyspiesza. W App Store możesz znaleźć nieco ponad 2 miliony aplikacji, a w Play Store jest ich ponad 2,5 miliona. Dzisiaj rozpoczynając nowy projekt, a nawet startując z nowym biznesem, aplikacja mobilna jest jednym z nieodłącznych elementów planu na rozwój. Aplikacja mobilna jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju biznesu, niezależnie czy startujesz z nowym projektem, czy budujesz swój biznes od zera.

Jak więc wybrać zespół programistów do stworzenia aplikacji? 

Na co zwrócić uwagę wybierając software house? 

Jak sprawdzić potencjalnych partnerów? 

Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Inhouse vs outsourcing developerów aplikacji mobilnej

Pomimo tak dużego tempa rozwoju rynku aplikacji mobilnych, niewiele firm decyduje się je samodzielnie projektować. Wymaga to doświadczonego zespołu, który wie jak:

  • optymalnie dopasować i stworzyć kluczowe funkcje aplikacji,
  • zaprojektować interfejs, tak aby użytkownicy z łatwością korzystali z funkcji,
  • zaplanować ścieżkę rozwoju aplikacji,
  • zaprojektować sposoby realizacji celów biznesowych lub monetyzacji.

Poza doświadczeniem warto również zwrócić uwagę na koszty utrzymania teamu developerów. Zespół składający się z kilku programistów, menadżera projektu oraz testerów to duży nakład finansowy. W kontekście realizacji projektu i organizacji stanowisk pracy inwestycja we własny zespół może być niewspółmiernie duża do oczekiwanych efektów.

Dla zaoszczędzenia kosztów najczęściej podejmuje się działania związane z utrzymaniem infrastruktury serwerowej lub organizację helpdesku. Grupę odpowiedzialną za realizację samego projektu w większości przypadków wybiera się za pomocą outsourcingu programistów.

Zalety outsourcingu

Decydując się na outsourcing, zyskujesz nie tylko wiedzę i doświadczenie zespołu, ale również pakiet dodatkowych korzyści.

Poszukiwanie programistów jest szczególnie trudne na rynku ze względu na duże zapotrzebowanie na specjalistów i rosnące warunki związane z wynagrodzeniami i benefitami. 

Co więcej, firmy realizujące projekty na zlecenie, o wiele lepiej radzą sobie z zatrudnianiem programistów, gdyż praca tam wiąże się z okresowym realizowaniem nowych projektów. Różnorodność w pracy programisty ma istotne znaczenie dla jego rozwoju oraz motywacji do działania, dlatego chętniej wybierają oni firmy o zróżnicowanym charakterze realizowanych projektów.

Znalezienie odpowiednich ludzi wiąże się również z dodatkowymi kosztami. 

Usługi firm HR są coraz bardziej kosztowne, a sam proces rekrutacji i sprawdzania potencjalnego kandydata wymaga współpracy z doświadczonym specjalistą.

Kolejną korzyścią wynikającą z outsourcingu jest brak konieczności obsługi księgowej poszczególnych osób.

Jak więc podejść do Outsourcingu developerów aplikacji mobilnej?

Outsourcing programistów vs outsourcing zespołów

Samo pojęcie outsourcingu w kontekście tworzenia aplikacji mobilnej można rozumieć w dwojaki sposób. Zewnętrzna firma może udostępnić Tobie czas swoich programistów lub podjąć się wykonania całego projektu. Jaka jest różnica w tych dwóch podejściach?

Outsourcing programistów

Jeżeli posiadasz zespół projektowy, który wcześniej zarządzał rozwojem oprogramowania, to być może wystarczy znaleźć firmę, która jest w stanie udostępnić czas programistów, którzy nie są zaangażowani w inne projekty. Pamiętaj jednak, że wtedy zarządzanie realizacją Twojego projektu leży po Twojej stronie. Najlepiej, aby zespół programistów stanowili:

  • Product Owner, czyli osoba odpowiedzialna za wizję produktu i koncepcję jego rozwoju,
  • Project Manager, czyli osoba, która potrafi zarządzać realizacją projektów IT.
  • Testerzy, choć w tym przypadku możliwe jest również znalezienie firmy zewnętrznej.

Jeśli Twój zespół jest gotowy do zrealizowania projektu, trzeba dostarczyć mu ludzi, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem odpowiadają potrzebom tej realizacji. 

Zaletą outsourcingu programistów, są na pewno niższe koszty, jednak wiążą się one z przejęciem większej odpowiedzialności za realizację projektu.

Outsourcing zespołu developerów aplikacji mobilnej

Zewnętrzny zespół, odpowiedzialny za wykonanie aplikacji mobilnej to zupełnie inny rodzaj współpracy niż outsourcing programistów. Ze strony Twojej firmy możesz wydelegować osobę, która najlepiej zna wizję projektu, czyli Product Ownera. Będzie ona odpowiedzialna za komunikację i ustalanie szczegółów z zespołem.

Outsourcing zespołu to przede wszystkim bezpieczeństwo dobrze wykonanego projektu. Po pierwsze, odpowiedzialność za jego wykonanie leży po stronie zespołu, a po drugie posiada on wiedzę i doświadczenie oparte na stworzeniu dziesiątek aplikacji.

Know-how zespołu to nie tylko wiedza o samych sposobach realizacji i wdrażania funkcji, ale również o odpowiednim zarządzaniu projektem, projektowaniu i testowaniu. To dodatkowo umiejętność dobrego oszacowania czasu realizacji projektu i praktyczne podejście do realizacji celów biznesowych.

Zaletą outsourcingu zespołu, który tworzy aplikacje mobilne, jest wygoda współpracy, gwarancja dobrze zrealizowanego projektu i całe idące za tym know-how. 

Co zrobić, aby wybrać odpowiedniego partnera do stworzenia aplikacji mobilnej?

Wybierz potencjalnego partnera do biznesu

Aby wybrać odpowiedni software house, przeprowadź swego rodzaju ewaluację potencjalnych partnerów. Przede wszystkim sprawdź:

  • Czy posiada on doświadczenie w realizacji projektów w podobnej branży, kategorii lub tematyce. Doświadczony zespół programistów zazwyczaj posiada już wypracowane sposoby na realizację niektórych założeń, przez co wykonanie aplikacji będzie po prostu tańsze i szybsze.
  • Kiedy jest w stanie rozpocząć projekt i czy jest w stanie zaangażować odpowiednią liczbę potrzebnych ludzi od momentu rozpoczęcia projektu — posiadanie odpowiedniego zespołu to jedno, a jego dostępność w wymaganym przez Ciebie terminie to zupełnie osobny temat. Rozmowa o zasobach bez określenia terminów startu i oddania projektu może spowodować nieprzyjemne sytuacje we współpracy. Dobrze jest zadać pytanie: “ok, macie doświadczenie w tej technologii. Czy będziecie mieli zasoby w następnym miesiącu?”
  • Opinie klientów — istnieją portale, które profesjonalnie zbierają opinie klientów o realizacjach IT. Przykładem takiej platformy jest Clutch, jeżeli wybrany partner posiada tam pozytywne opinie i jest wyróżniany przez platformę, to warto pozostawić go w kręgu zainteresowań.

Jak zacząć?

Zacznij od rozmowy z przedstawicielem wybranej firmy, a następnie zapytaj o warsztaty, możliwość ich przeprowadzenia i ich cenę. To pierwszy krok do dobrze przeprowadzonej realizacji projektu. Obserwuj szybkość odpowiedzi na Twoje zapytania i rzeczowość kontaktu. Jeśli Twój projekt jest ważny dla firmy, otrzymasz szybkie i konkretne informacje. Nie bój się pytać wprost. Ta droga pomoże Ci szybciej wybrać dostawcę usług IT.

Wróć

Sukces Twojej aplikacji osiągniesz dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu

Przeczytaj również