MVP — Minimum Viable Product, czyli jak stworzyć program i nie stracić

MVP — Minimum Viable Product, czyli jak stworzyć program i nie stracić
img
Ilona LeoniewskaCzerwiec, 2022

Scenariusz, który spełnia się zaskakująco często, opiera się na źle zainwestowanych pieniądzach w pomysł na aplikację. Blisko 30% startupów upada, ponieważ kończą im się pieniądze. Nie są też w stanie sprzedać swojego produktu, bo tak do końca nie wiedzą, co sprzedają. A to z kolei pociąga za sobą problem w opisaniu produktu. Klient nie rozumie idei, startup traci kolejną szansę. W rezultacie kończą się pieniądze. Co zrobić, aby uniknąć takiego scenariusza? Z odpowiedzią przychodzi MVP.

Jak stworzyć MVP, dzięki któremu przetestujesz produkt i zmieścisz się w planowanym budżecie?

Czym jest MVP?

Minimum Viable Product to działający program, który możesz udostępnić swoim odbiorcom. Czym jednak różni się od kompletnego produktu?

Koncepcja MVP przewiduje stworzenie najistotniejszych funkcji aplikacji. Następnie aplikacja jest udostępniana na rynku. Dzieje się to w bardzo krótkim czasie i bez angażowania wszystkich Twoich środków. Dzięki temu pierwsi użytkownicy otrzymają funkcjonującą aplikację, a Ty pakiet korzyści, jakie przynosi wdrożone MVP.

Jakie są największe korzyści stworzenia MVP?

Czas

Czas jedna z najistotniejszych korzyści tworzenia MVP. Szybkie wydanie aplikacji pozwala na szybszą realizację celów i osiągnięcie pierwszych wyników. Budżet przeznaczony na aplikację nie będzie zamrożony przez długi czas, a Ty zyskasz wiedzę z rynku.

Pewność

Produkt w wersji MVP działa w faktycznym otoczeniu rynkowym. Dzięki temu zyskujesz pewność, że rozwijasz go we właściwym kierunku.

Dane zebrane podczas użytkowania aplikacji przez realnych klientów pozwalają dokładnie stwierdzić:

 • jakie funkcje potrzebują usprawnień,
 • w jakim kierunku rozwijać aplikację w przyszłości,
 • jak produkt reaguje na rywalizację z konkurencją.

Oszczędność

Lubisz tracić pieniądze? W kontekście oszczędzania wydatków w startupach ogromną rolę odgrywa zapotrzebowanie na czas programistów, testerów i project managerów. Tworząc MVP, ograniczasz zakres do najważniejszych funkcji aplikacji. Dzięki temu ograniczysz liczbę godzin potrzebną na wykonanie aplikacji.

To jednak nie wszystkie z oszczędności. Mniejsza liczba funkcji oznacza również mniejszą liczbę zasobów infrastrukturalnych, jakie są potrzebne do utrzymania aplikacji. Dzięki MVP oszczędzasz np. na zasobach serwerowych.

Rozwój

MVP to przede wszystkim przestrzeń do rozwoju. Kiedy kompletny koncept aplikacji ograniczysz do wersji w minimalnym zakresie, cały czas zachowujesz przestrzeń do rozwoju.

Dzięki rozwijaniu MVP realizujesz dwa cele jednocześnie: 

 • Aplikacja wykonuje podstawowe postawione przed nią zadania.
 • W tym samym czasie tworzysz kolejne funkcje. 

Równoległe działanie w tych zakresach to podwójna korzyść dla Ciebie.

Jak zacząć tworzyć MVP?

Proces tworzenia kompletnej aplikacji oraz jej MVP na początku wygląda bardzo podobnie. Zacznij od stworzenia pomysłu aplikacji i opisania go. Najlepiej opisać to w formie briefu, który pomoże opisać Twój pomysł, co ułatwi zrozumienie go przez zespół realizujący projekt.

Odbierz darmowy brief aplikacji mobilnej!

* wymagane

Zaznacz zgodę:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając łącze w stopce naszych wiadomości e-mail. Informacje na temat naszych praktyk w zakresie ochrony prywatności można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Jako platformy marketingowej używamy programu Mailchimp. Klikając poniżej w celu subskrypcji, potwierdzasz, że Twoje dane zostaną przekazane do Mailchimp w celu ich przetworzenia. Więcej o polityce prywatności Mailchimp

Dobrze opisany brief to duży krok na ścieżce tworzenia MVP. W następnym kroku zweryfikuj ten brief. Najlepiej podczas rozmowy z Twoim wykonawcą. Podczas takiego spotkania określicie najważniejsze funkcje oraz zakres prac do wykonania na rzecz stworzenia MVP. Korzystaj z doświadczenia wykonawcy, dopytuj, drąż temat i nie bój się stawiać trudnych pytań.

W kolejnych krokach przejdziesz do etapu wykonania aplikacji oraz jej testowania przed udostępnieniem na rynku.

Jak uniknąć błędów podczas tworzenia MVP?

Jak w każdym procesie, również podczas tworzenia MVP można popełnić błędy, które zaważą na sukcesie projektu. Co zrobić, żeby ich uniknąć?

Zaplanuj kompletny produkt

Już na samym początku stwórz wizję kompletnego produktu. Skupianie się tylko na najważniejszych funkcjach sprawia, że w trakcie tworzenia aplikacji, jej koncepcja się rozmyje.

Określenie ścieżki dla całego produktu pozwoli na utrzymanie kierunku prac zgodnie z założoną wizją. Najpierw określ całościowe rozwiązanie, a następnie wybierz najważniejsze funkcje.

Zbadaj rynek

Popularnym błędem podczas tworzenia MVP jest ignorowanie informacji płynących z rynku. Zbadaj konkurencję, grupy docelowe, i potencjalne zainteresowanie Twoim rozwiązaniem. To bardzo wartościowe informacje, które już od początku pomogą zdefiniować funkcje, jakie powinny znaleźć się w MVP.

Wybierz właściwy zespół

Na rynku dostępna jest duża liczba firm i zespołów realizujących aplikacje. Właściwy wybór może okazać się trudny. Istnieje jednak kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.

 • Liczebność zespołu — większy zespół to większa pewność realizacji projektu zgodnie z umówionym terminem i z zachowaniem jakości.
 • Portfolio — doświadczenie nabyte w trakcie wykonywania wcześniejszych projektów tworzy wartość zespołu. Sprawdź, jakie aplikacje dotychczas tworzyli i jak zostały one odebrane przez klientów.
 • Zaangażowanie — pamiętaj, że to Twoje cele są najważniejsze. Wybierz zespół, który zaangażuje się w poznanie Twojego pomysłu i wyzwań przed nim stojących.

Jakość zespołu ma bezpośredni wpływ na sukces aplikacji. Sprawdź, jakimi opiniami mogą pochwalić się firmy, które bierzesz pod uwagę.

Analizuj feedback

Informacje otrzymywane od użytkowników to jedno z najistotniejszych źródeł informacji o MVP. Analizuj informacje od klientów, wystawione opinie i postaraj się odpowiedzieć na sugestie zaangażowanych odbiorców. Wspierając użytkowników w użytkowaniu aplikacji, sam sobie zagwarantujesz sukces.

Koszt stworzenia MVP

Podobnie jak w przypadku tworzenia kompletnej aplikacji, finalny koszt jest zależny od wielkości i złożoności projektu. Stworzenie MVP ma na celu ograniczenie początkowych wydatków. Jednak złożone aplikacje mogą nawet w minimalnej wersji kosztować kilkaset tysięcy.

Najlepszym wsparciem w określeniu dokładnego kosztu MVP jest dobrze opisany brief poparty warsztatami projektowymi.

Jakiego zespołu potrzebujesz do stworzenia MVP?

Z definicji MVP jest aplikacją, która stworzona jest z uwzględnieniem tylko najważniejszych funkcji. Jednak nawet w tej sytuacji zespół będzie bardzo zbliżony do tego, który będzie potrzebny do stworzenia kompletnej aplikacji.

W skład takiego zespołu wchodzi:

 • Product Owner — osoba decydująca o najważniejszych kwestiach dotyczących stworzenia MVP i jego późniejszego rozwoju.
 • Analityk Biznesowy — człowiek odpowiedzialny za wsparcie w stworzeniu dokumentacji projektowej oraz pomoc w określeniu zakresu MVP i ścieżki jego późniejszego rozwoju.
 • Project Manager — czyli osoba nadzorująca proces realizacji, przygotowania poszczególnych elementów i programowania ich.
 • Designer — odpowiedzialny za stworzenie wyglądu aplikacji i zaprojektowanie doświadczeń użytkowników z niej korzystających.
 • Programiści — bezpośredni wykonawcy, którzy materializują Twój pomysł i tworzą funkcje aplikacji.
 • Testerzy — tworzenie aplikacji, nawet w formie MVP to złożony proces. W czasie dołączania kolejnych funkcjonalności mogą powstać niechciane zachowania programu. Przed wypuszczeniem go na rynek koniecznie trzeba go sprawdzić.

Tworzenie MVP – Podsumowanie

Na sukces aplikacji wpływa bardzo wiele czynników, a samo jej stworzenie obarczone jest koniecznością poniesienia dużej inwestycji. W takim przypadku koniecznością jest minimalizowanie ryzyka niepowodzenia. Tym właśnie jest MVP, ograniczeniem ryzyka do minimum.

Stworzenie wersji aplikacji, która posiada tylko wybrane najważniejsze funkcje, to popularna praktyka. Równolegle możesz rozwijać swoją aplikację oraz realizować podstawowe cele. To duży komfort w kontekście zarówno długofalowych projektów, jak i takich o określonym terminie działania.

Jeśli myślisz o stworzeniu własnej aplikacji, ale widmo niepowodzenia skutecznie odwodzi Cię do tego pomysłu, to stworzenie MVP jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.


 

Wróć

Sukces Twojej aplikacji osiągniesz dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu

Przeczytaj również