Jak stworzyć aplikację mobilną?

Jak stworzyć aplikację mobilną?
img
Kamil GrzejekStyczeń, 2022

Aby w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie: ”jak stworzyć aplikację mobilną” należy poruszyć kilka aspektów związanych z procesem projektowania aplikacji mobilnych, ich realizacji i wdrożenia. O tym dowiesz się z dalszej części tego tekstu. Pierwszym krokiem jest zapisanie pomysłu na Twoją aplikację. 

Co zrobić, kiedy masz już pomysł na aplikację?

Plan Twojej aplikacji mobilnej

Stworzenie aplikacji mobilnej warto zacząć od dokładnego opisania, czym ona właściwie ma być. Na tym etapie rozpisz dokładnie swój pomysł i przemyśl najistotniejsze kwestie związane z pracą i funkcjami aplikacji. Odpowiedz na pytania:

  • Co dokładnie ma robić Twoja aplikacja?
  • W jaki sposób będzie spełniać swoje funkcje?
  • Jak będzie spełniać potrzeby użytkowników?
  • Jak opowiesz o niej klientom lub inwestorom?
  • W jaki sposób będziesz ją promować?

Ten etap znacznie przyspieszy dalsze prace nad stworzeniem aplikacji. Im dokładniejszych odpowiedzi uda Ci się udzielić, tym łatwiejsze będą kolejne etapy procesu i szanse na powodzenie projektu.

Istnieją też profesjonalne metody wstępnej analizy pomysłu, consulting aplikacji mobilnych może okazać się efektywnym wyborem. Najlepiej w tym celu skorzystać ze wsparcia firmy, która zajmuje się realizacją takich projektów, gdyż jej doświadczenie i wiedza dokładnie zaspokoją Twoje potrzeby.

Co zrobić, aby od wizji aplikacji przejść do jej realizacji?

Pobierz darmowy brief aplikacji mobilnej!

* wymagane

Zaznacz zgodę:

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając łącze w stopce naszych wiadomości e-mail. Informacje na temat naszych praktyk w zakresie ochrony prywatności można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Jako platformy marketingowej używamy programu Mailchimp. Klikając poniżej w celu subskrypcji, potwierdzasz, że Twoje dane zostaną przekazane do Mailchimp w celu ich przetworzenia. Więcej o polityce prywatności Mailchimp

Warsztaty: kształtowanie finalnego efektu

Dobrze opisany pomysł aplikacji to doskonały wstęp do warsztatów. W ich trakcie znajdziesz odpowiedzi na kluczowe pytania o produkt. Warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. W oparciu o ich wiedzę i doświadczenie zbudujesz spójny obraz aplikacji i unikniesz wielu błędów początkujących twórców. 

Opis biznesowy aplikacji

Odpowiedź na pytanie, jak stworzyć aplikację mobilną, obejmuje nie tylko techniczny aspekt realizacji projektu. Warto określić: 

  • pomysł na zaspokojenie realnych potrzeb użytkowników;
  • sposób na wsparcie i realizację zapotrzebowania Twojej firmy;
  • realne cele i sposób ich osiągnięcia za pomocą funkcjonalności.

Dzięki opisowi biznesowemu unikniesz częstego błędu, jakim jest stworzenie aplikacji, która nie realizuje żadnych celów oraz nie ma żadnej wartości dla użytkowników czy firmy.

Opis funkcjonalny aplikacji

Dzięki warsztatom stworzysz też opis funkcji w aplikacji mobilnej. Dzięki temu project manager projektu będzie mógł dokładnie opisać wygląd i funkcje aplikacji zespołowi specjalistów. Co więcej, jest to wartościowa dokumentacja, która pozwala na zestawienie pomysłu i realizowanego projektu w dowolnym momencie.

To na tym etapie planujesz zachowania użytkownika, kolejne ekrany aplikacji i jej dokładne działanie.

Aspekt finansowy

Kiedy Twój pomysł na aplikację mobilną jest już dopracowany, posiadasz opis funkcjonalny i biznesowy, możesz poznać koszty wytworzenia produktu. Na etapie wyceny poznasz przybliżony koszt stworzenia Twojej aplikacji mobilnej, stawki pracy programistów oraz koszt wdrożeń i integracji.

Dzięki temu możesz ocenić, czy koszt stworzenia aplikacji mieści się w Twoim budżecie. To również moment, kiedy dowiesz się, jak stworzyć aplikację mobilną, aby rozłożyć koszt w dłuższym okresie i zyskać najważniejsze funkcjonalności.

Tworząc MVP (Minimum Viable Product), Twoja aplikacja zyskuje najważniejsze dla Ciebie funkcjonalności. Aplikacja, która zarabia, to aplikacja, do której powracają użytkownicy. Dzięki kolejnym funkcjom aplikacja jest atrakcyjna dla użytkowników. Dlatego MVP zostawia otwartą furtkę dla dodawania nowych funkcjonalności.

Aby zyskać pewność, że aplikacja przyniesie oczekiwane efekty, przed przystąpieniem do prac, określ MSC. Jest to kryterium wskazujące minimalne założenia dla odniesienia sukcesu aplikacji. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko porażki i dowiesz się, czego potrzebuje Twoja aplikacja, aby osiągnąć sukces.

Proces tworzenia aplikacji mobilnej

Tworzenie aplikacji mobilnych to zestaw zadań, które opisuje i planuje menadżer projektu. Wcześniej przygotowana dokumentacja pomaga ustalić przebieg procesu realizacji oraz organizować pracę w sposób umożliwiający trzymanie się ustalonych założeń.

Menadżer projektu jest z Tobą w kontakcie przez cały czas trwania projektu, a także konsultuje i ustala z Tobą kolejne etapy realizacji. Dzięki temu cały proces tworzenia aplikacji mobilnej jest pod Twoją kontrolą.

W jakiej technologii stworzyć aplikację mobilną?

Przed przystąpieniem do procesu tworzenia aplikacji, warto zastanowić się nad technologią, w jakiej zostanie ona wykonana. Menadżer projektu na pewno zasugeruje najlepsze rozwiązania. Ostateczna decyzja zależy od kilku czynników:

  • docelowa platforma — użytkownicy różnych systemów mobilnych potrzebują osobnych aplikacji. Można tworzyć na obie platformy jednocześnie, lecz niesie to ze sobą pewne ograniczenia;
  • docelowa funkcjonalność — niektóre funkcje wymagają wykorzystania odpowiednich technologii i bibliotek, warto już na tym etapie wstępnie zaplanować rozwój aplikacji, tak aby technologia wpisywała się w przyszłe potrzeby.

Jak stworzyć aplikację mobilną? - Co dalej?

Kiedy Twoja aplikacja jest na etapie kończenia prac deweloperskich, najwyższa pora zaplanować jej dystrybucję i promocję wśród użytkowników końcowych. Aby aplikacja przynosiła pożądane efekty i realizowała Twoje założenia, powinna zyskać maksymalnie dużą grupę użytkowników.

Na tym etapie zastanów się, w jaki sposób będziesz informować potencjalnych użytkowników o dostępności Twojego rozwiązania; zaplanuj sposób promocji i marketingu oraz zacznij wdrażać go konsekwentnie w życie.

Podsumowanie

Powyżej przybliżyłem proces tworzenia aplikacji mobilnej w bardzo ogólnym zakresie. Mam nadzieję, że ten artykuł odpowiada w podstawowym  zakresie na pytanie, jak stworzyć aplikację mobilną i proces ten jest dla Ciebie zrozumiały.

Wróć

Sukces Twojej aplikacji osiągniesz dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu

Przeczytaj również