Czym jest UI/UX design?

Czym jest UI/UX design?
img
Ilona LeoniewskaKwiecień, 2022

Projektowanie aplikacji mobilnych odbywa się na kilku etapach, z których najbardziej oczywistym wydaje się ten odpowiedzialny za warstwę kodu. Jednak to, co użytkownik Twojej aplikacji zobaczy na ekranie komputera, tabletu, czy telefonu również musi zostać dokładnie zaprojektowane i wykonane. Na tej właśnie płaszczyźnie niezbędne są umiejętności UX (user experience) oraz UI (user interface) designerów.

Co łączy UI design i UX design?

UX i UI mają trochę wspólnego. Dalej przeczytasz o różnicach, jednak spójrzmy najpierw na punkty styczne. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z dziedzinami, które włączają:

  • design thinking, to myślenie projektowe i funkcjonalne;
  • wgląd na potrzeby użytkowników, a co za tym idzie umiejętność ich zidentyfikowania i stworzenia użytecznej odpowiedzi na nie;
  • cel, jakim jest stworzenie produktu, który zachwyci użytkowników i spełni oczekiwania biznesowe.

Mogłoby się wydawać, że te dwie role pokrywają się w dużym zakresie, jednak każda z nich odpowiada za inny etap projektowania produktu. Więc nie tyle się pokrywają, ile uzupełniają się i wspólnie wypełniają kolejne etapy realizacji projektu.

Czym jest UX design?

Projektowanie skupione na doświadczeniach użytkownika to sposób patrzenia na projekt przez pryzmat badań ilościowych i jakościowych. UX design to proces tworzenia produktów, które mają na celu zapewnienie możliwie najlepszych doświadczeń użytkownikowi produktu.

Co robi UX designer?

To osoba, która w skupia swoją pracę wokół potrzeb i zachowań użytkowników. Jednym z podstawowych zadań UX designera jest poznanie potrzeb przyszłych użytkowników aplikacji. Inne zadania, jakie należą do projektantów UX, są:

  • zaplanowanie strategii treści i architektury informacji, czyli umiejscowienia konkretnych opisów, funkcji i treści w aplikacji lub na stronie;
  • testowanie i prototypownie mające na celu znalezienie układu treści i funkcji, optymalnego dla użytkowników;
  • analityka, badania, research i koordynowanie projektowania produktu na kolejnych etapach rozwoju.

Czym jest UI design?

Projektowanie interfejsu użytkownika to proces zakładający stworzenie finalnego wyglądu aplikacji. Na tym etapie projektowania uwzględniane są najdrobniejsze szczegóły jak typografia, ikonografia, obrazki, elementy interaktywne, ich pozycje oraz animacje. To właśnie na tym etapie powstaje dokładna wizualizacja zaprojektowanych wcześniej doświadczeń.

Co robi UI designer?

Zadania projektanta UI są następstwem projektu UX. To właśnie UI designer tworzy stylistykę produktu, jego stronę wizualną, kolorystykę i typografię. Co więcej, projektowanie UI obejmuje również:

  • stworzenie interakcji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu oraz ich działania i przejść pomiędzy widokami;
  • zaprojektowanie responsywnych elementów i sposobu, w jaki będą wyświetlać się na różnych urządzeniach.

Dlaczego projektanci powinni znać zarówno UX, jak i UI?

W teorii obie te dziedziny działają niezależnie, jednak ogólna wiedza o zasadach działania obu przydaje się na każdym etapie. UX designer, który wie, na czym polega projektowanie UI, z większą łatwością zaprojektuje doświadczenia użytkowników, w sposób możliwy do zrealizowania w formie graficznej. To samo odnosi się do projektantów UI, nie zawsze projekt graficzny dobrze realizuje możliwości, czy potrzeby użytkowników, dlatego dobrze wiedzieć, co UXowiec miał na myśli.

Jedna osoba jako UI oraz UX designer

Doświadczeni projektanci UX często rozwijają swoje umiejętności w kierunku UI. UI designer z kolei nie powinien odrzucać wiedzy o UX. Dlatego często można spotkać designerów, którzy łączą te dwie role i odpowiadają za projektowanie aplikacji mobilnych, czy strony internetowej od samego początku do końca. Często robią to równie sprawnie, co osoby wyspecjalizowane w jednej dziedzinie, dlatego firmy często poszukują osób o pełnym przekroju umiejętności projektowania.

Wróć

Sukces Twojej aplikacji osiągniesz dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu

Przeczytaj również